Barn & utbildning
Grundskola
Kälarne skolområde
Fiket Cafe Slussen drivs av elever i år 9 i samarbete med Britt-Marie.
På högstadiet har alla elever individuell utvecklingsplan IUP som till våren blir via ett dataprogram dessa uppdateras varje termin vid utvecklingssamtalet.
Vi arbetar succesivt med att utrusta våra klassrum med modern digital teknik. Idag har 5 av klassrummen en ljuskanon installerad och alla klassrum har egna datorer.
Elevernas medverkan i skolans utveckling sker via olika arbetsgrupper bland annat genom ett aktivt elevråd, matråd, elevmedlare osv. Se under fliken arbetsgrupper
Högstadiet har infört ny form av friluftsdagar som genomförs under vinterhalvåret. Eleverna får under fyra heldagar välja mellan skridskoåkning och längdskidåkning i närmiljön, rodel eller curling i Hammarstrand, utförsåkning, fjällvandring och möjligheter till utförsåkning och bad på i Åre.