Bräcke kommunvapen
Bräcke kommun
Hantverksgatan 25
Box 190
840 60 BRÄCKE

Tel 0693-161 00
Fax 0693-161 05
bracke@bracke.se

Livsmedelshantering

Du som säljer mat och dryck eller vill börja med det, har många regler att följa.

Du som tänker starta en livsmedelsverksamhet ska ha en godkänd eller registrerad anläggning innan du börjar.

Detta berör alla, både privata och offentliga verksamheter, som med eller utan vinstsyfte bedriver någon form av livsmedelsverksamhet. Även privatpersoner och föreningar kan omfattas.

Vid ägarbyte måste lokalen godkännas eller registreras på nytt.

Både godkännande och registrering söks hos bygg- och miljöavdelningen.
För att avdelningen ska kunna göra en bedömning av de hygieniska riskerna behövs en ansökan med beskrivning av den tänkta verksamheten.

Om du inte är säker på vad som gäller för din verksamhet eller anläggning kan du kontakta bygg- och miljöavdelningen och fråga.

Avgift tas ut i samband med ansökan

Förutom den information som du finner i länkarna till höger ställer Räddningstjänsten krav på bland annat utrymningsvägar. De ger även tillstånd för tillfällig hantering av brandfarlig vara. Läs mer under den externa länken i menyn till höger. 

Sidan publicerad 2012-04-19 av Therese Eriksson
Kontaktinformation
Anna Lindqvist
Tel 0693-162 70
E-post