Artikeln publicerades 16 oktober 2025
Första huset rest för Gällö nya skola
Den nya byggnaden för lågstadiet/fritids är på plats och arbetet med inredning har påbörjats. Parallellt genomförs grundarbeten för resterande hus. Här kan du se några bilder från byggarbetsplatsen.

Lågstadiet/fritids huskropp är rest, och väntar på inredning.

Jobbet genomförs grundligt, bokstavligt talat. Här är marken förberedd för att gjuta plattan till det som ska bli storköket. Det utgör i sin tur en del av skolans nya ”nav”, den stora byggnaden vid huvudingången, som kopplar ihop låg- och mellanstadiet med högstadiet.

Det är många personer involverade i det stora projekt som Gällö nya skola innebär. Byggentreprenör och skolans ledning samverkar varje vecka, här i en skyddsrond.

Under ett föräldramöte i september blev det visning av det första nya huset invändigt. Om allt går enligt plan ska det vara skolverksamhet härinne från och med 2027.