Höstlov 2026
Även i år erbjuder LF Jämtland stöd till föreningar som ordnar kostnadsfria aktiviteter under höstlovet. OBS att ansökningstiden går ut redan den 13 september!
Ni söker stödet i form av ett utvecklingsbidrag från Bräcke kommun, och ansökan görs i ett formulär längre ner på sidan. Börja med att läsa igenom informationen.

Förutsättningar
- Aktiviteten ska genomföras under höstlovet, mellan fredag vecka 43 och söndag vecka 44, alltså mellan 23 oktober och 1 november.
- Aktiviteten ska vara kostnadsfri och vara öppen för alla.
- Målgruppen ska vara barn i grundskola och gymnasium, men även äldre och yngre barn får delta om det finns plats.
- Det ska tydligt framgå att aktiviteten är en del av Ett magiskt höstlov och genomförs med stöd av Bräcke kommun. LF Jämtland tillhandahåller marknadsföringsmaterial och bjuder på en samlingsannons, samt publicerar alla aktiviteter på sin hemsida.
Aktiviteterna
- Alla typer av aktiviteter lämpade för åldersgrupperna är välkomna! Kultur, idrott, friluftsliv, hantverk o.s.v. Förra året arrangerade föreningarna i Bräcke kommun allt mellan cirkusskola, spökstigar, badresor, basketresor och skridsko-disco! (Bra jobbat!)
- Tillgänglighet och inkludering är självklart grundläggande i ert vardagsarbete, men är viktigt även här. Läger eller annat som mest riktar sig mot befintliga medlemmar i er verksamhet kommer inte prioriteras, tänk hellre att detta är ett fint sätt att erbjuda prova-på-tillfällen för att hitta nya intresserade deltagare!
Ni kan till exempel söka bidrag för:
- Inköp av material som behövs för att genomföra aktiviteten.
- Fika/lunch att bjuda deltagarna på.
- Driftkostnader som lokalhyra och transporter.
- Andra kostnader som är nödvändiga.
Skriv som ni tror - om något ser konstigt ut så kontaktar vi er och reder ut er ansökan tillsammans.
Har ni frågor redan nu går det fint att mejla till kulturchef Anna Lundström.
Mer om satsningen
Här berättar LF Jämtland om sin satsning:
Här gör ni er ansökan om utvecklingsbidrag för att genomföra gratis höstlovsaktiviteter, senast den 13 september. I formuläret finns det plats för två aktiviteter. Om ni planerar för fler än två olika typer av aktiviteter är det smidigast om ni kompletterar med en sammanställning på e-post. Ange längst ner om ni kompletterar via epost, och hör av er om ni undrar något.