Artikeln publicerades 27 maj 2026

Gällö skola i Schackfyrans riksfinal

Åk 4 Gällö skola var i helgen på riksfinal i Schackfyran.

Klassen tog bussen till finalen i Uppsala och övernattade i en idrottshall. För att möjliggöra resan har eleverna under några veckor samlat in pengar.

Tävlingen pågick under hela söndagen och alla elever spelade fyra matcher var. Gällö skola kom på plats 28 av 71 lag - en väldigt bra prestation med tanke på att alla lag som var med tidigare gått vidare från sina kvaltävlingar.

Ett foto på en skolklass som håller i medaljer.

Åk 4 Gällö skola var i helgen i Uppsala för att tävla i schack.

Vad är Schackfyran?

Schackfyran är en tävling i schack för fjärdeklasser runt om i Sverige.

Schackfyran inleds på hösten med att schackledare från klubbar och distrikt gör besök hos skolor runt om i landet och lär ut grunderna i schack. Alla klasser som besöks får fem kompletta schackspel – oavsett om man väljer att vara med i tävlingen eller inte. Om en klass sedan vill vara med i Schackfyran är det viktigare att få med många än att några få är duktiga schackspelare.

Schackspel