Dela sidan på sociala medier

Utveckling kring S:t Olavsleden

Bilden visar S:t Olavsledens logga

2013 nyinvigdes den över 1000 år gamla pilgrimsleden S:t Olavsleden, som går mellan Selånger och Trondheim via Bräcke och Stiklestad. Visionen är att S:t Olavsleden ska ta sin rättmätiga plats som en av de mest kända reseanledningarna i världen!

Arbete bedrivs i projektform med sex svenska kommuner (Sundsvall, Ånge, Bräcke, Östersund, Krokom och Åre), och nu har kommunerna bildat en förening som ska stå redo att ta över ägandeskapet från dagens projektägare Östersunds kommun.

Bilden visar en stolpe med S:t Olavsledens logga med vatten i bakgrunden

Fakta om S:t Olovsleden

S:t Olavsleden är världens nordligaste pilgrimsled. Den är cirka 580 kilometer lång och sträcker sig från Selånger i Sverige till Trondheim i Norge. Leden går genom stora skogar, över fjäll, längs sjöar och historiska platser. Det går att gå, springa, cykla och rida längs den välskyltade leden.

Historisk vandring

S:t Olavsleden följer i spår från år 1030 då den avsatte dansk-norske kungen Olav Haraldsson landsteg i Sundsvall och vandrade mot Norge för att återta kronan. Under ett slag i Stiklestad dödades Olav Haraldsson och förunderliga saker hände vid hans grav. Hans kropp flyttades till Nidaros, dagens Trondheim, och runt hans grav byggdes Nidarosdomen. Platsen blev en helig plats som besöktes av många pilgrimer.

Under medeltiden var Nidaros (Trondheim) ett av de stora pilgrimsmålen, tillsammans med Rom, Jerusalem och Santiago de Compostela. I Sverige blev pilgrimsfärder förbjudna under reformationen på 1500-talet, men i Norge är traditionen fortsatt stark, Olav är Norges evige Konge och en viktig nationell symbol.

Kommunen har samlat en del besökarinformation om själva vandringsleden på brackenasta.se, sidan S:t Olavsleden. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

stolavsleden.com/sv Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. hittar du mer information, boenden och kartor.

Bilden visar S:t Olovsledens logga med text

Alla Olavsvägar bär till Trondheim!

Parallellt med S:t Olavsleden arbetar Sydöstra Jämtlands pastorat med att utveckla de andra lederna som går igenom Jämtland och Härjedalen i riktning Trondheim, och det kan du följa på deras hemsida:

PILGRIM/RETREAT - Sydöstra Jämtlands pastorat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Österut jobbar flera organisationer för att förlänga ledsystemet till Olav Haraldssons faktiska startpunkt, och just kan man börja i Åbo och följa vattenvägen förbi Åland till Gävle, och där ansluta till Helgonleden och Kårböleleden.

St Olav Waterway | Island hopping through the Finnish archipelago - sauna and sea views every day! Länk till annan webbplats.

På hemsidan Pilgrim i Sverige finns kartor över alla leder som leder till Trondheim.

Pilgrimsleder | Pilgrim i Sverige Länk till annan webbplats.

Sidan publicerad 2025-07-04 av Anna Lundström