Det finns nio kockar som får möjligheten att dela med sig av sina kunskaper till andra kockar på olika gastronomiska nedslag runt om i länet. Kockarna arbetar till vardags i kök inom skola- och vård. Matambassadörerna utses av sina måltidsorganisationer för att få möjlighet att inspirera och skapa kunskapsutbyten och att självklart växa i sin egen profession. Ett uppskattat inslag som med små medel skapar samarbeten och en positiv bild av att jobba i den offentliga gastronomin
Matambassadörerna är en del i EU-projektet "Offentlig gastronomi Jämtland Härjedalen" som är en fristående del av Torsta.
Christoffer har sedan tidigare ett förflutet i restaurangbranschen. Numera arbetar han som kock i skolköken i Gällö skolområde. Han är en av nio ambassadörskockar i Jämtland. De riktar sig mot barn, elever och äldre. Hans uppdrag är bland annat att lyfta fram storhushållskockarna och göra arbetet i storkök attraktivt samt att belysa vad maten och miljön har för betydelse för matgäster. Christoffer anser att det är en stor utmaning att hålla en hög och jämn kvalité i storköken. En strävan han har är att första och sista tallriken ska hålla samma höga kvalité.